POLLETTERAVESTA KOPPAR- OCH JÄRNVERK. Vägning av
POLLETTER
AVESTA KOPPAR- OCH JÄRNVERK. Vägning av bergslagets plåtmynt. Koppar. Slutet av 1600-talet. Sti 29:33. 10,25 g. RRR. Kantskador. Lätt rengjord. Edge damages. Slightly cleaned. Ex förste hovintendent Nils Millar; Ex Harry Glück 1960-05-27 (10:-).
Få polletter torde ha ett så stort numismatiskt intresse som denna. Den har begagnats vid vägning av nytillverkade plåtmynt från slutet av 1600-talet och så länge plåtmynt präglades, alltså till 1700-talets andra hälft. B visar att de plåtmynt som vägdes då denna pollett erhölls var Bergslagets (de ägde rätt till egen myntning) plåtar. Även kronans egna plåtmynt vägdes på samma sätt - då med en pollett märkt C. Kvalitet 1 (F)
- The cost is converted to USD at the rate of 1 SEK = 0.1161612202 USD on 2020-11-20.
Lot number